התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

המדריך השלם לדפיברילטור – מתי ואיך נשתמש בו

מכשיר ההחייאה (דפיברילטור) מיועד לתת שוק חשמלי ללב במטרה להחזיר אותו לקצב פעימותיו הסדיר. פעולה זו מבוצעת ע"י חיבור שתי אלקטרודות (מדבקות) המוצמדות לחזה המטופל, סמוך ללב. פעולת השוק החשמלי משתקת את הלב, ו"מאפסת" אותו, מה שגורם לכך שכאשר הלב חוזר לפעום, הוא עושה זאת בקצב סדיר.

היתרון המרכזי של הדפיברילטור האוטומטי הינו בכך שהוא יודע לאבחן באופן עצמאי את הצורך במתן שוק חשמלי ובכך שהוא מספק הוראות קוליות ו/או ויזואליות (תלוי בסוג המכשיר) בעברית.

פעולת הדפיברילטור נדרשת בשלושה מצבים מסכני חיים עיקריים:

1) במהלך ביצוע החייאה (דום לב)

 

החייאה הינה רצף פעולות מלאכותיות שמטרתן הצלת חיי אדם במקרה של כשל באחת ממערכות קיום החיים (מערכת העצבים, מערכת הדם, מערכת הנשימה).

הצורך בהחייאה יכול להגרם משלל סיבות, ולרוב לא נדע לאבחן את הסיבה בשטח עד להגעת האמבולנס. לכן, בכל מקרה של איבוד הכרה ועילפון ננהג כאילו האדם נמצא בסכנת חיים וזקוק להחייאה, וננהג לפי שלבי סכמת ההחייאה המקובלת כיום בישראל:

  • בטיחות – וידוא בטיחות של המטפל ושל המטופל כאחד (הרחקה מגורמים מסכנים כגון כביש סואן, צוק וכו')
  • בדיקת הכרה מילולית ופיזית (צביטה). במידה והמטופל בהכרה יש להזמין אמבולנס ולהשגיח על המטופל עד להגעתו. במידה ואין, להמשיך לשלב הבא.
  • בדיקת נשימה – במידה והאדם נושם יש לשמור על נתיב אוויר פתוח, לשחרר בגדים לוחצים ולהרים את רגליו של הפצוע על מנת להגביר את זרימת הדם לכיוון מרכז הגוף. במידה ולא, יש להמשיך לשלב הבא:
  • אם עוד לא הוזעק, יש להזעיק בדחיפות אמבולנס ולהתחיל בעיסויים ברצף של 30 עיסויים, 2 הנשמות וחוזר חלילה, ולהקפיד על הוצאת הפרשות מפי המטופל על מנת לשמור על נתיב אוויר ולמנוע מצב של חנק. שימו לב – יש לבצע הנשמות רק באמצעות מנשם פה ייעודי. במידה ואין ברשותכם מנשם יש להמשיך את פעולת העיסויים.
  • במקביל יש לקרוא לסובבים אתכם להביא בדחיפות מכשיר דפיברילטור ולחברו למטופל. יש להמשיך בעיסויים עד לחיבור הדפיברילטור למטופל.
  • יש לפעול בהתאם להוראות הדפיברילטור – דפיברילטור אוטומטי יודע לאבחן את מצב החולה ולקבוע האם יש צורך בשוק חשמלי או לא, וינחה אתכם בפעולות הדרושות.
  • יש להמשיך בפעולות ההחייאה עד הגעת האמבולנס למקום.

מצב של איבוד הכרה יכול להגרם כתוצאה משלל סיבות, וביניהן כתוצאה מטראומה (חבלה) כגון תאונת דרכים או תאונת עבודה, מאמץ פיזי קיצוני כגון אימון יתר, התייבשות, איבוד דם (הלם), קוצר נשימה חמור, למשל כתוצאה מאלרגיה או מאסטמה, הרעלה או נטילת סמים, שבץ, ועוד.

דפיברילטור – מתי ניאלץ להשתמש בו - דום לב

2) במצב של פרפור חדרים

פרפור חדרים (מכונה גם "פרפור לב"), הוא מצב מסכן חיים בו המטופל סובל מפעולה אי סדירה של הלב באופן קיצוני, מה שגורם לאספקת דם בלתי סדירה לחלקי הגוף השונים, לאיבוד הכרה, ובהיעדר טיפול מתאים ומהיר יכול לגרום לנזק בלתי הפיך ואף למוות, כתוצאה מצניחה חדה בתפוקת הלב הגורמת לאי ספיקת חמצן לגוף.

פרפור חדרים מהווה את הגורם העיקרי לדום לב במבוגרים.

דפיברילטור – מתי ניאלץ להשתמש בו - דום לב
דפיברילטור – מתי ניאלץ להשתמש בו - החייאה

3) מצב קיצוני של טכיקרדיה – "אוץ לב"

טכיקרדיה הינו מצב בו קצב פעימות הלב במנוחה עולה מעל קצב המנוחה הממוצע של המטופל.

אחד ממצבי הטכיקרדיה העלול להוות סכנת חיים ממשית נקרא "טכיקרדיה חדרית", והוא מהווה סיבוך אפשרי ושכיח של התקף לב.

לעיתים קרובות, מטופל הסובל מטכיקרדיה כרונית ייאלץ לעבור השתלת דפיברילטור אוטומטי מושתל (ICD) אשר מסוגל לנטר את קצב הלב ולזהות בזמן אמת עלייה חריגה בקצב פעימתו, לתת שוק חשמלי מקומי שיחזיר את קצב הלב לנורמה.

ממרם – פשוט להציל חיים.