התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

חולץ לשון מקצועי לשימוש בהחייאה

חולץ לשון

חולץ לשון מקצועי להחייאה, פשוט ונוח לשימוש. משמש לחילוץ ותפיסת לשון המטופל במגוון מצבי חירום רפואיים.

אחד המצבים הנפוצים בהם נעשה שימוש בחולץ לשון הינו טרם ביצוע הנשמות במהלך החייאה במטופל. לאחר שהעברנו את המטופל מחוסר ההכרה למקום בטוח, התרשמנו מנשימתו וממצב הכרתו, ובמידה והתחלנו בביצוע עיסויים בהתאם לסכמת ההחייאה, יש לבצע הנשמות בעזרת מנשם (מסכת החייאה, מפוח, מנשם מציל, בלון חמצן וכד')). עם זאת, טרם ביצוע הפעולה, יש להיעזר בחולץ הלשון על מנת להקל על המטפל לבצע סילוק הפרשות וגופים זרים מחלל הפה והלוע, ועל מנת למנוע מהלשון להיבלע (צניחת בסיס הלשון) כתוצאה מאובדן טונוס השרירים, מה שיכול להוביל לחנק אצל המטופל.

כמו כן, מצב נפוץ נוסף בו נעשה שימוש בחולץ הלשון הינו טרם ביצוע אינטובציה (צנרור אוויר), במטרה להבטיח מעבר אוויר חופשי אל הריאות ומחוצה להן, כאשר אין זה מתאפשר באופן טבעי (כתוצאה מטביעה, חנק, משוק אנאפליקטי שעשוי להתרחש בעת התקף אלרגיה חריף, ועוד). טרם ביצוע אינטובציה בעזרת מכשיר לרינגוסקופ, חשוב לפנות את חלל הפה מהפרשות ולחלוץ את הלשון על מנת לפתוח נתיב אוויר לביצוע הפעולה.

לעיתים, ניאלץ להיעזר בחולץ הלשון במקרים חריגים של חנק כתוצאה מעצם זר. במקרים אלה נשתמש בו על מנת לאפשר את הסרת העצם הזר בעזרת פינצטה.

במקרים נדירים יותר, ניאלץ להשתמש בחולץ כאשר המטופל סובל מכוויות בחלל הלוע. כוויות חום או כוויות כתוצאה ממגע עם חומרים בעלי רמת חומציות גבוהה (לדוגמא: פעוט ששותה בטעות חומר ניקוי על בסיס חומצה).

כוויות חמורות בחלל הפה והלוע יכולות לגרום לרפיון שרירים הדרגתי, שעשוי לגרום לצניחה פתאומית של בסיס הלשון. לכן, במקרה שיש חשש לכוויות בחלל הפה והלוע, גם אם נראה שהלשון אינה "נבלעה" יש להקדים תרופה למכה ולקבע אותה מחוץ לחלל הפה באמצעות החולץ.

השימוש יתבצע אך ורק על ידי איש צוות רפואי המוכשר לכך – פרמדיק או רופא.

לערך חולץ לשון ניתן לפנות לויקיפדיה