התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

לקה בדום לב במהלך שחייה בבריכה – וניצל בזכות הדפיברילטור

יאיר לקה בדום לב במהלך שחייה בבריכה – וניצל בזכות תושיית הצוות והדפיברילטור של ממרם – מתוך מיינט ירושלים

 איר אהרון (62) ניצל לאחר שלקה בדום לב בזכות צוות מרכז הספורט לרנר בגבעה הצרפתית, הדרכת החובש של מוקד מד"א והימצאות דפיברילטור במקום. ארבעה חודשים לאחר מכן נפגש אהרון עם הצוות שהציל את חייו: "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם האנשים בבריכה לא היו פועלים לפי ההנחיות של המציל"

ההצלה שהגיעה בדיוק בזמן: ליבו של יאיר אהרון (62) הפסיק לפעום במהלך שחייה בבריכה במרכז הספורט לרנר בגבעה הצרפתית. הוא איבד דופק ונשימה, ומת מוות קליני. המציל נדים עלון זיהה זאת מיד, משה אותו מהמים והחל לבצע בו עיסויי לב. במקביל, מאור רוזן, מדריכת כושר שעובדת במקום, לא היססה, רצה להביא את מכשיר הדפיברילטור מלובי המרכז, והתקשרה למוקד מד"א.

בהדרכה טלפונית של חובש בכיר במוקד מד"א יניב זארוג המשיכו פעולות ההחייאה, תוך מתן מכות חשמל ממכשיר הדפיברילטור. כעבור מספר דקות ומתן מכות חשמל בהדרכתו של יניב החובש במוקד, ליבו של יאיר שב לפעום, הוא חזר לחיים והחל לשוב להכרה. כל זאת, בדקות הבודדות, עד להגעת הניידת לטיפול נמרץ של מד"א למקום. החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום שהגיעו למקום, ביצעו בדיקות רפואיות ופינו את יאיר לבית חולים, כשהוא בהכרה מלאה ובמצב יציב.

ארבעה חודשים אחרי המקרה, נפגש יאיר עם האנשים שהצילו את חייו. המציל, מדריכת הכושר, החובש במוקד מד"א, ויאיר, חזרו יחד למקום בו הכל קרה – המוות והחזרה לחיים.

"היום אני מבין עד כמה העבודה של החובשים והפראמדיקים במוקד מד"א חשובה", אמר יאיר אהרון, "עצם זה שאני פה זה הרבה בזכות יניב, החובש מהמוקד. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם האנשים בבריכה לא היו פועלים לפי ההנחיות שלו, ואם לא היו מחזיקים במרכז הספורט לרנר במכשיר הדפיברילטור. המפגש בבריכה, כמה חודשים אחרי המקרה, היה מאוד מרגש עבורי. לא יכולתי להפסיק לחבק את האנשים שהצילו את חיי ולהודות להם".

"ההתרגשות להיפגש עם יאיר, עם נדים ועם מאור הייתה עצומה", סיפר יאיר זארוג, חובש בכיר במוקד מד"א. "מפגש כזה הוא לא מובן מאליו, וחשוב להבין שמעבר לתושייה והנחישות של כולם, אם לא היה במקום דפיברילטור, ייתכן שיאיר לא היה עומד כאן אתנו היום".

עד כמה כל רגע שעובר במקרה של דום לב הוא קריטי? בכל 60 שניות שחולפות ללא טיפול מרגע האירוע, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה ב-7%-10%, כך מסבירים במד"א. ככל שמכת חשמל ממכשיר הדפיברילטור מתקבלת מהר יותר, בשילוב עם ביצוע עיסויים, הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב גדל. את מכשיר הדפיברילטור, כל אזרח יכול להפעיל בקלות, ללא ידע רפואי מוקדם. המכשיר מספק הנחיות קוליות בעברית, נותן מכות חשמל רק על פי הצורך, ומכתיב את קצב ההחייאה. במקביל, יש להזעיק את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי, ולהישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "כשאדם לוקה בדום לב, כל דקה היא קריטית, וחשוב לפעול באופן מידי. כל אחד ואחת יכולים לבצע פעולות פשוטות, בהן ביצוע עיסויי לב והפעלת מכשיר ההחייאה (דפיברילטור), אשר מגבירות לאין שיעור את סיכויו של החולה לשרוד. העלאת המודעות להרחבת פרישת מכשירי הדפיברילטור חשובה מאין כמוה, ויוצרת את ההבדל בין מוות לחזרה לחיים. במקרה של יאיר, ראינו כיצד כל החוליות בשרשרת ההישרדות פעלו, והביאו לחזרתו לחיים, ולחיק משפחתו".

ממרם – פשוט להציל חיים.