התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

מפוח הנשמה אמבו בגדלים שונים

מפוח הנשמה
מפוח הנשמה

מפוח הנשמה אמבו (AMBU)

מגיע בגדלים שונים להחייאה:
– תינוק
– ילד
– מבוגר
הערכה מגיע עם מסכה, צינור חמצן ושקית העשרה ,
יתר על כן ניתן להוסיף לה גם מסכות נוספות בגדלים שונים.
ולכן מפוח הנשמה אמבו (AMBU) משמש גם כתוספת לעזר בשילוב בלון חמצן להחייאה מוצלחת.

מתוך ויקיפדיה
מנשם ידני

(באנגלית: Bag valve mask ובקיצור BVM, מוכר גם בשם אמבו [או מפוח הנשמה אמבו) הוא מכשיר ידני המבצע הנשמה מלאכותית כחלק מטיפול רפואי. מכשיר זה מכניס ומוציא אוויר לריאות מטופל, אשר אינו מסוגל לנשום בכוחות עצמו (דום נשימה), או שמידת יכולתו לנשום לא מספקת די חמצן על מנת להזין את הגוף, מצב הקרוי אי-ספיקה נשימתית.

 מנשם ידני הוא חלק מערכת החייאה בסיסית לצוותי רפואת חירום (כמו לצוות אמבולנס) או כחלק מעגלת החייאה המוצבת במקומות שונים (למשל בחדר מיון לאספקת חמצן במקרה של אי-ספיקה נשימתית עד לחיבור החולה למכונת הנשמה ביחידה לטיפול נמרץ).

היסטוריה
את מפוח ההנשמה בצורתו המודרנית המורכבת משק וממסכה, המציא ב-1953 המהנדס הגרמני הולגר הס ושותפו המרדים הדני הנינג רובן כחלק מעבודתם על משאבת יניקה. חברתו של הס, שינתה את שמה לאחר מכן לאמבו (Artificial Manual Breathing Unit), שמייצרת את המכשיר עד היום החל מסוף שנות ה-50 של המאה ה-20. המכ היסטוריה

את מפוח ההנשמה בצורתו המודרנית המורכבת משק וממסכה, המציא ב-1953 המהנדס הגרמני הולגר הס ושותפו המרדים הדני הנינג רובן כחלק מעבודתם על משאבת יניקה. חברתו של הס, שינתה את שמה לאחר מכן לאמבו (Artificial Manual Breathing Unit), שמייצרת את המכשיר עד היום החל מסוף שנות ה-50 של המאה ה-20. המכשיר שמייצרת החברה הוא רב פעמי ומכיל מסנן אוויר, המאפשר שימוש חוזר לאחר ניקוי וחיטוי. קיימים דגמים נוספים של המנשם לשימוש חד פעמי, כגון אלו הנמצאים בערכות החייאה במקומות ציבוריים.


ציוד
ערכת הנשמה ידנית בסיסית מורכבת ממפוח הנשמה, שסתום T, מסנן ויראלי, שקית העשרה ומסיכה לפנים (ישנם גדלים שונים של מסיכות, להתאמה מלאה לילדים ומבוגרים), וקיימת אפשרות לחיבור המפוח לבלון חמצן להחדרת 100% חמצן.

אופן הפעולה
לפני השימוש במפוח הידני, יש להחדיר מנתב אוויר בהתאם לגודל החולה. ניתן להנשים את החולה באמצעות אוויר החדר בלבד, אך ניתן להגדיל משמעותית את רמת החמצן האמצעות חיבור המנשם לבלון חמצן. אחרי החדרת מנתב האוויר המטפל מצמיד ומהדק את המסיכה לפניו של החולה, כך שתעטוף את אזור האף והפה באופן הרמטי, וסוחט את המפוח עד תחילת התרוממות בית החזה של המטופל, בפעולה זו מוחדר אוויר בלחץ חיובי למערכת הנשימה.