התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

עזרה ראשונה במקרה של אירוע ירי

בכל מקרה של חשד לאירוע ירי מכל סוג שהוא יש להזעיק באופן מיידי את כוחות הביטחון וההצלה בחיוג מכל טלפון ל-100 (משטרת ישראל) ול-101 (מגן דוד אדום).

אין להתקרב לזירה עד להסרת האיום!

זכרו – בטיחותכם קודמת לכל!

 

בעקבות גל פיגועי הירי ואירועי הירי הפלילי שפוקד את מדינת ישראל, אנו מרעננים עבורכם את ההנחיות ומפרסמים סכמת טיפול והגשת עזרה ראשונה ייעודית למקרי פצעי ירי.

הדקות הראשונות מרגע האירוע ועד הגעת כוחות ההצלה וקבלת הטיפול המקצועי הינן קריטיות, ויכולות להציל חיים בזכות הגשת עזרה ראשונה נכונה ע"י עוברי אורח.

 

זכרו – בטיחותכם קודמת לכל! במקרה בו תמהרו להגיש עזרה ראשונה וחס וחלילה תפגעו גם כן, אתם תקשו על כוחות החילוץ, שכן המשמעות הינה פצוע נוסף לטפל בו, ומגיש עזרה ראשונה אופציאונלי אחד פחות.

לאחר הסרת האיום, וידוא כי לא נשקפת סכנה ממשית לחייכם בהגשת העזרה הראשונה, והזעקת כוחות הביטחון, עליכם לדאוג לבטיחות הפצוע ולוודא כי לא נשקפת סכנה לחייו (ולחייכם) כתוצאה מהימצאותו במיקום מסוכן, לדוגמא בכביש סוען.

השאיפה הינה להזיז את הפצוע כמה שפחות, ועל כן, יש להיעזר בעוברי אורח נוספים, ולעצור את התנועה בנתיב באופן מוחלט וברור.

 

במרבית מקרי הירי, הגורם העיקרי למוות הינו איבוד הדם המהיר הנגרם כתוצאה מחדירת הקליע אל הגוף. הקליע פוגע ברקמות ובאיברים הפנימיים וקורע את כלי הדם, מה שמוביל לדימום מאסיבי ולאיבוד דם.

כל תנועה של הקליע בגוף הפצוע עשויה להיות קריטית ולהחמיר את הפציעה, ולכן אסור בתכלית האיסור לנסות ולשלוף את הקליע באופן עצמאי, ויש להימנע ככל הניתן מלהזיז את הפצוע.

לכן, בכל מקרה של הגשת עזרה ראשונה במקרה של אירוע ירי, במידה ואתם מזהים דימום פורץ, יש לנסות לעצור אותו באמצעות לחץ ישיר.

העדיפות הינה באמצעות תחבושת המוסטטית אשר הוכחה כיעילה במיוחד עבור מקרי ירי ונבחנה בשטח ע"י כוחות הביטחון הישראליים בהצלחה יתרה.

במידה ואין בידכם תחבושת המוסטטית ייעודית או תחבושת סטרילית אחרת, יש ללחוץ על הפצע באמצעות בד נקי ככל האפשר.

 

הפעלת לחץ עקיף הינו שימוש בחוסם עורקים ייעודי או מאולתר באמצעות בגד או בד אחר.

שימו לב: חוסם העורקים ישמש אותנו אך ורק לפציעות בגפיים. אין להשתמש בחוסם עורקים במקרה של פציעות ראש, צוואר, חזה ובטן.

את חוסם העורקים יש להניח כ-4 אצבעות מעל הפציעה הקרובה ביותר למפרק הראשון של הגפה. לדוגמא: במקרה של פצעי ירי רבים בשוק ובירך, נניח את חוסם העורקים 4 אצבעות מעל הפצע הקרוב ביותר למפרק הירך. אין להניח חוסם עורקים על מפרק, ובמידת הצורך ניתן להניח מעליו (לקחת מרחק גדול יותר מהפצע).

 

לחץ עקיף יופעל במקרים הבאים (ניתן לזכור זאת ע"י ראשי התיבות קב"ר רח"ל):

ק' – קטיעה מלאה או חלקית בגפה, אשר עשויים להיגרם כתוצאה מריבוי פצעי ירי.

ב' – בעיות וקשיים בנשימה, המעידים על איבוד דם בקצב קריטי. במקרה כזה מדובר בסכנת חיים ממשית ואין זמן לנסות להניח תחבושת אלא לגשת ישר ללחץ העקיף.

ר' – ריבוי פצעים או פצועים. במקרה של ריבוי פצעי ירי ודימומים פורצים בגפה אין זמן להניח לחץ ישיר על כל פצע ופצע ויש להניח חוסם עורקים מעל הפצע הקרוב ביותר למפרק הראשון בגפה. במקרה של אירוע רב נפגעים (אר"ן), בו יש יותר פצועים ממטפלים בזירה, יש להניח חוסם עורקים בכל מקרה של דימום פורץ.

ר' – רסיס הגורם לדימום או קליע בולט שתקוע מחוץ לגפה (נדיר יחסית, אך אפשרי כאשר מדובר בירי מכלי נשק מאולתרים בעלי מהירות לוע איטית). במקרה כזה הנחת תחבושת המוסטטית תלחץ את הקליע עמוק יותר אל תוך הגפה, ולכן נעדיף להפעיל לחץ עקיף.

ח' – חושך. כאשר האירוע מתרחש בחושך ובתנאי תאורה שלא מאפשרים זיהוי של פצעים נוספים, הימצאות רסיס או קליע בולט וכו' יש לתעדף הנחת חוסם עורקים.

ל' – לחץ ישיר אינו עובד. כאשר הנחנו תחבושת המוסטטית, תחבושת שדה, או הפעלנו לחץ באמצעות בד, והדימום לא נעצר, יש להניח חוסם עורקים באופן מיידי!

 

לאחר עצירת הדימום יש לסרוק את גוף הפצוע ולשלול חשד להימצאות פצעים נוספים.

 

לאחר עצירת הדימום יש לבדוק האם המטופל בהכרה. ראשית יש לבצע בדיקה מילולית ולנסות לתקשר עם המטופל. במידה ואינו מתקשר יש לבצע בדיקה פיזית ע"י צביטה בשקע הכתף.

במידה והפצוע אינו מגיב, נתחיל לבצע החייאה לפי סכמת ההחייאה.

במידה ויש לידכם עוברי אורח, הפעילו אותם תוך כדי מתן העזרה הראשונה: הנחו את הסובבים אתכם להזעיק את כוחות הביטחון וההצלה, לחסום רכבים, ולרוץ להביא דפיברילטור וציוד עזרה ראשונה מבית עסק סמוך. ניתן להיעזר באתר "איפה דפי" לאיתור דפיברילטור באיזורכם.

 

זכרו: הצלת חיים – זה בידיים שלכם!

היערכות נכונה, הן מבחינת ציוד והן מבחינת ידע והכשרה מקצועית יכולים להציל חיים.

 

באיחולי ביטחון ורפואה שלמה,

שלכם תמיד,

צוות "ממרם ציוד רפואי בע"מ"