התעשייה 2, ירושלים

א' - ה': 08:30 - 17:00

בטיחות בסוכות

את חג הסוכות רובנו זוכרים ומכירים כחג משפחתי, מהנה ושובר שגרה.

עם זאת, למרבה הצער דווקא באווירת החגים המשוחררת, בעיקר כאשר אנו נכנסים לרצף חגי תשרי שנחתם בחג הסוכות, הסכנה גוברת.

בין אם כתוצאה מהשאננות ומאווירת החג, בין אם מחוסר היציבות במסגרות של הקטנים (מסופ"ש לחג, מחג לסופ"ש וחוזר חלילה), ובין אם מהתשישות כתוצאה מההכנות לחגים ומהנסיעות בפקקים.

אז מהן הסכנות והפציעות הנפוצות ביותר בחג הסוכות, בהתאם לאתר משרד הבריאות?

בכל הקשור לפגיעות ראש, כתוצאה מנפילה מגובה או ממכה חזקה, הסכנה הרווחת הינה זעזוע מוח. אם יש ספק – אין ספק. ילד או בוגר שסבל מחבלת ראש צריך לגשת למיון ולעבור הערכה רפואית.

במידה והאדם הנפגע סובל מדימום באיזור החבלה יש לחטא את האיזור, לחבוש ולפנות להמשך טיפול רפואי.

במקרה של חתכים ופצעים שמקורם בנעצים, מסמרים, זכוכיות וכו', טרם החיטוי והחבישה יש לוודא כי לא נשאר גוף זר בתוך הגוף, ובמידה וכן, לשלוף אותו בעדינות עם פינצטה סטרילית ייעודית. במידה והגוף הזר תקוע עמוק ברקמות, אין לנסות "לפלס" את דרכנו אליו, שכן הדבר עשוי לגרום לנזק חמור יותר לרקמות ולצלקות. יש לקבע את האיזור, לוודא שלא מופעל עליו לחץ (במידה ומדובר על כף הרגל – אין לדרוך עליה מחשש להחדרת הגוף הזר עמוק יותר ולפגיעה ברקמות), ולפנות למיון רפואי. אנו ממליצים להחזיק בבית בכלל, ובסוכה בפרט, ערכת עזרה ראשונה ייעודית ומקיפה.

הטיפול הראשוני בכוויות מכל הסוגים הינו שטיפת האזור בהרבה מים קרירים (לא קפואים!), ולהמשיך ולהצמיד מגבת ספוגה במים עד לקבלת הטיפול הרפואי, בין אם בבית בכוויות קלות, ובין אם בבית החולים או האמבולנס במקרים חמורים.
חשוב: אין למרוח חומרים שומניים, ואין לנקב שלפוחיות בעור שנגרמות כתוצאה מהכוויה. כמו כן, יש להסיר בגדים ותכשיטים מאיזור הכוויה מחשש לבצקות.
במקרים של כוויות קלות, לרוב העור יחלים באופן עצמאי בתוך מספר ימים או שבועות, בדרך כלל מבלי להותיר צלקות. אנו ממליצים להחזיק ערכת עזרה ראשונה ייעודית לטיפול בכוויות.

למאמר המורחב שלנו בנושא טיפול בכוויות.

הדבר החשוב ביותר בכל הקשור לשריפות הינו זיהוי מהיר. לכן, אל תזלזלו בתחושות הבטן שלכם.

מריחים ריח שרוף או של עשן? זיהיתם גיצים, או שהמנורות גורמות לקצר חשמלי? אם יש ספק – אין ספק, בדקו שבעתיים, ופעלו בהתאם.

במידה וזיהיתם אש מתלקחת, הרחיקו ילדים, ונסו לכבותה באמצעות מטף ייעודי. במידה ואין בידכם מטף כיבוי, השתמשו במטלית, שמיכה או מגבת על מנת לחנוק את הלהבה. עם זאת,  בביצוע פעולה זו יש לפעול במהירות, ולשאוף לכסות את מקור האש מכל הכיוונים, שכן במידה ולא נעשה כן הבד בו השתמשנו עלול להתלקח בעצמו.

כמו כן, אין לשפוך מים על שמן בוער או כאשר מקור הדליקה נמצא בקרבת שקע חשמלי בשום פנים ואופן!

למאמר המורחב שלנו בנושא שריפות בבית.

זכרו: המענה הטוב ביותר הינו מניעה – אין להשאיר ילדים בסביבת כלי עבודה, סולמות, מסמרים, חפצים חדים, משקאות רותחים ומקורות אש ללא פיקוח והשגחה.

כמו כן, יש להמנע משימוש באמצעי חימום ותנורים בתוך הסוכה, להרחיק את קישוטי החג מנורות החשמל ומנרות החג והשבת, ולא להשאיר את נרות החג ללא השגחה של מבוגר.

 

בברכת חג סוכות שמח ובטוח,

צוות ממרם ציוד רפואי – פשוט להציל חיים.